SZÉP Kártya általános információk

“Széchenyi Pihenő Kártya (SZÉP Kártya) információk elfogadóhelyek és kártyabirtokosok részére, a cafeteria rendszer, valamint a kártyakibocsátók bemutatása.”
Hogyan működik a SZÉP Kártya?
A 2012-es évben a cafeteria rendszer, tehát a béren kívüli (mondhatnánk úgy is, hogy munkabéren felüli) juttatások szabályozása megújult. Az új rendszer eleme az élelmiszerekre felhasználható Erzsébet-utalvány (mely a tervek szerint szintén kártya formájában még szociális segélyeket is fogadhat majd), valamint a Széchenyiről elnevezett Széchenyi Pihenő Kártya, vagy rövidebb nevén a SZÉP Kártya.
A béren kívüli juttatás a munkaadónak azért éri meg, mert úgy tud értéket, elkölthető fizetéskiegészítést adni alkalmazottainak, hogy a bérterhei jóval alacsonyabbak. Az köztudott, hogy a nettó fizetés csak töredéke annak a költségnek, amelybe a munkáltatónak kerül az adott munkavállaló. Utóbbinak azért jó egy remekül működő cafeteria rendszer, mert a munkájáért több értéket kaphat. Az államnak – és reményeink szerint ezen keresztül a társadalomnak is – pedig azért éri meg adókedvezményeket adni az efféle juttatások után, mert így a pénz a kívánt szektorokba folyik.
Mire költhetjük?
Jelen esetben a gazdaságfejlesztés és egészségmegőrzés volt a cél. Gazdaságilag a belföldi turizmus fejlesztését (így közvetetten több bevételt, azaz több munkahelyet teremt a vendéglátásban és a turizmus területén) szolgálja a SZÉP Kártyán lévő három alszámla. Az egészségfejlesztést pedig az biztosítja, hogy a csak meghatározott célokra elkölthető összegkeretet így a munkavállaló vélhetően szívesebben költi majd el egészségmegőrző (pl.: masszázs, szolárium, szauna) szolgáltatásokra és wellness programokra, mintha készpénzben kapta volna meg, amit természetesen bármire elkölthet.
A kártya úgy működik, mint az ismert bankkártyák: egy plasztiklap mágnescsíkkal, mellyel fizethetünk személyesen (ilyenkor csak aláírásra van szükség), valamint akár interneten is (ilyenkor jellemzően a kártyaszám és lejárati idő is elég). Három alszámla tartozik a kártyához: a szálláshely, a vendéglátás és a szabadidő, rekreáció számlája.
Mindegyikre más-más összegben érkezhet juttatás. A kizárólag belföldi szállásokra felhasználható szálláshely alszámlára egy évben 225 000 forint érkezhet. A vendéglátás alszámla a melegétel-fogyasztást biztosítja, így éttermekben vagy akár ételszállítóknál is felhasználható az éves 150 000 forintos keret. A szabadidős, rekreációs alszámla évente 75 000 forintos keretéből wellness- és fitness szolgáltatások, múzeumi vagy színházi belépők, koncertjegyek stb. fizethetők meg.
A SZÉP Kártya tehát utazásra, üdülésre, pihenésre költhető összegeket tartalmaz, így például egy belföldi nyaralásnál erről fizethető a szálláshely, az étkezés és a múzeum, fürdő stb. belépője. A vendéglátás alszámla a hétköznapokban is használható, hiszen akár gyorséttermekben vagy internetes ételrendelésnél is felhasználhatjuk a rajta lévő összeget.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) állásfoglalása értelmében, az Idegenforgalmi Adó (IFA) nem fizethető SZÉP kártyával, azt a magánszemélynek külön kell rendeznie.
Ki költhet?
A SZÉP Kártya (Széchenyi Pihenő Kártya) névreszóló, így szabály szerint csak az fizetheti vele a számlát, akinek a nevére kiállították. Az elfogadóhely ellenőrizheti is a személyazonosságot, igaz, a tapasztalat azt mutatja, hogy főleg kisebb összegeknél erre nem mindig kerül sor. A fizetéskor két bizonylat készül: az egyiket az elfogadóhely tartja meg, ezt alá kell írni (a kártya hátulján található aláírásmintához hasonló módon), a másikat pedig el kell tenni. A bizonylatot soha sem szabad a helyszínen hagyni vagy kidobni, mivel azon minden olyan adat megtalálható, amely a kártya sikeres online használatához szükséges.
- A fizetésre leggyakrabban a bankkártyák esetében már jól ismert úgynevezett POS terminálok szolgálnak, illetve lehetőség van internetes vagy telefonos költségrendezésre is.
A SZÉP Kártya kibocsátók (OTP, MKB, K&H) közötti keresztelfogadásnak köszönhetően, már átjárhatók a Széchenyi Pihenő Kártya elfogadóhelyei, azaz minden kibocsátó plasztikjával lehet minden elfogadóhelyen és POS terminálon fizetni.
Ki igényelheti?
A SZÉP Kártyát csak a munkáltató igényelheti, azoknál a pénztárszolgáltatóknál, melyek megfelelnek a kormányrendelet szerint a kibocsátás feltételeinek. Jelenleg az OTP Bank, a K&H Bank, és az MKB Bank pénztárszolgáltatói bocsátanak ki SZÉP Kártyát.
A SZÉP Kártya a munkavállalók számára ingyenes, használatáért nem kérhetnek sehol felárat!
Hogyan aktiváljuk a SZÉP Kártyát?
A SZÉP Kártyát miután birtokba vettük, az első használat előtt aktiválni kell, amely a kártyakibocsátóktól függően történhet telefonon, valamint internetes felületen keresztül is.
Az OTP SZÉP Kártyák esetében az aktiválás csak is kizárólag telefonon, a SZÉP Vonalon (06-1-3666-222, 3-as menüpont, normál díj) keresztül lehetséges. A kártya aktiválásához szükségünk lesz a születési dátumra, és a SZÉP Kártya számának utolsó 10 számjegyére, valamint a TeleKódra (alapesetben a kártya utolsó 3 számjegye, amit célszerű megváltoztatnia az első belépés után a Kártyabirtokosnak).
Az MKB SZÉP Kártyák esetében az aktiválásra telefonos és internetes felület (a munkavállaló személyes oldalán) is a rendelkezésünkre áll. Telefonos aktiválás esetén minden nap 8 és 20 óra között, a Kártyaközpont alábbi telefonszámai: (06-1) 238-0361, (06-1) 238-0362, illetve az alábbi mobilszámok: (06-20) 298-7009, (06-30) 931-9704, (06-70) 779-7699 hívhatók.
Az MKB SZÉP Kártya az aktiválást követően egy óra múlva használható.
A K&H SZÉP Kártya tulajdonosok, csak is kizárólag az erre létrehozott, K&H SZÉP kártyarendszer Munkavállalói internetes felületén aktiválhatják kártyájukat. A belépéshez a kártyaszámra, és a jelszóra (első alkalom során az adószám) lesz szükség. A kezdeti jelszót érdemes mindjárt a bejelentkezést követően lecserélni.
- Kérdezz-felelek munkavállalók és munkáltatók részére: SZÉP Kártya GYIK
SZÉP Kártyát kibocsátó pénzintézetek névsora:
- OTP Bank (Országos Takarékpénztár)
- MKB Bank (Magyar Külkereskedelmi Bank)
- K&H Bank (Kereskedelmi és Hitelbank)
Telefonos ügyfélszolgálatok:
- OTP SZÉP Vonal: 06-1-3666-222 (aktiválás, letiltás, egyenleg)
- MKB telefonos ügyfélszolgálat: 06-1-268-7272 (hétfő-péntek, 9:00-15:00 között)
- K&H TeleCenter: 06-1-335-3355 (a nap 24 órájában)
A hívások nem díjtalanok (normál telefondíjjal kell számolni).
Egyenleglekérdezés munkavállalók részére:
Letölthető dokumentumok:
Néhány SZÉP Kártya elfogadóhely a teljesség igénye nélkül:
- Forgó Étterem, Dunabogdány (vendéglátás)
- Venezia Pizzéria, Szentes (vendéglátás)
- Vadászkürt Panzió és Étterem, Sopron (szálláshely, vendéglátás)
- Admirál Villa, Kehidakustány (szálláshely, vendéglátás)
- Márvány Hotel, Hajdúszoboszló (szálláshely, vendéglátás)
- Cleopatra Szépségszalon, Szentendre (masszázs, szolárium)
- Gerinc Műhely, Budapest (egészségügyi szolgáltatás)